Schedule of Events

Wednesday, June 28th – Camp Day

Thursday, June 29th

5:00pm          Feed hosted by Esyapqeyni Committee

Deadline for applications for Miss Salish-Pend d’Oreille 2017-2018     

7:00pm          Memorial

Material Wagers Stickgame

Gambling may begin

8:00pm     Registration for Dance and Singing Contests opens

Friday, June 30th

Noon     Registration for Dance and Singing Contests opens

6:30pm     Speaking and dance portion of Miss Salish-Pend d’Oreille competition

6:45pm     Drum Roll Call

7:00pm     Grand Entry (dance competition points begin)

  • Honorees of the 119th Esyapqeyni
  • Crowning of Miss Salish-Pend d’Oreille 2017-2018                        

 

Contests in all dance categories; singing competition begins

12am     Retire colors

REGISTRATION FOR DANCE AND SINGING CONTESTS CLOSES

Dancing and singing continues

Saturday, July 1st

12:45pm     Drum Roll Call

1:00pm     Grand Entry

Adults excused; contests for Junior and Teen categories; singing competition continues

5:00pm     Break

  • Women 45-over Original Style Jingle Special sponsored by Head Woman Naomi Robinson
  • Men 18-over Fancy Special sponsored by family of Shay Earthboy

6:45pm     Drum Roll Call

7:00pm     Grand Entry

Juniors and Teens excused; contests for Adults; singing competition continues

11:00pm     Women 18-over Contemporary Jingle vs. Original Style Jingle sponsored by Allyshia Manuel, Miss Salish-Pend d’Oreille 2016-2017

                 Men 18-over Grass Special sponsored by Head Man Cedric Earthboy

Retire colors

Sunday, July 2nd
Championship Sunday; no contestants are excused

11:00am     Mass in dance arena

12:45pm     Drum Roll Call

1:00pm     Grand Entry

Contests in all categories; winners announced after each category and must be in regalia to receive prize money

10:00pm     Home Sweet Home

Monday, July 3rd – Youth Day

TBA     3-on-3 basketball tournament at Thomas Lyles Memorial Court

TBA     Walk/Run

TBA     Youth 17-under Stickgame Tournament

TBA     Fashion Show; Fry Bread Cook-off; Rez Dog Show

6:45pm     Drum Roll Call

7:00pm     Youth Powwow Grand Entry

Dance contests for 17 and under, all categories

12:00am     Retire colors

Tuesday, July 4th

TBA     Stickgame Tournament

1:00pm     Parade

Categories:  Individual, Individual horse-mounted, Group (3 or more), Group (3 or more) horse-mounted, Vehicle/Float

2:00pm     Snake Dance

  • Honoring all Veterans and special recognition of CSKT members who served after World War II through the end of the Korean War (1946-1955)
  • Scalp Dance, Lost Article Dance, and other “old style” dances

 

7:00pm     Home Sweet Home